Anmälningsformulär och schema vårterminen 2020

Anmälningsformulär Vårterminen 2020

Anmälan till danskurser på KFUM Borlänge dansstudio
    Läs igenom Nivå och åldersindelning samt Informatio och regler före anmälan. KOM IHÅG ATT NI SKA GÅ MINST 2 TERMINER I SAMMA NIVÅ.
    Vill du inte att dina uppgifter finns i vårt register ber vi dig kontakta oss via mail till dansstudion@kfum.se
    Elever provar ALLTID 1 gång gratis innan de bestämmer sig. Vill de inte fortsätta efter Prova-På-gången avanmäl till dansstudion@kfum.se före andra lektionstillfället, annars anses anmälan bindande och avgift tas ut. Faktura på terminsavgiften mailas efter andra lektionen.
    KFUM Dansstudio fotografera eller filmar ibland våra klasser, oftast i utbildningssyfte men de kan också komma att publiceras på vår hemsida eller i sociala medier. När du anmäler till oss SAMTYCKER du till sådan publicering. Vill du av någon anledning att bilder på dig/ditt barn inte publiceras på sociala medier ber vi dig kontakta dansstudion@kum.se. På vår terminsavslutning/dansshow på Haga 16-17 maj är det TILLÅTET FÖR ALLA att fotografera och filma, där ansvarar du själv för om du/ditt barn blir med på bild.

OBS NYTT SCHEMA VÅR 2020  uppdaterat 26 januari

Måndag Dansstudion Målaregatan 5                                          start 27/1

15,45-16,30      Danslek                                          3-4 år                                               Elin Blomstrand, Linn LH, Julia H

16,30-17,45      Commercial jazz                         t/v                       nivå 2             Elin Isberg

17,45-19,15      Commercial jazz                         t/v                       nivå 4                 Elin Isberg

19,15-20,45      Commercial jazz show             t/v                       nivå 3                 Elin Isberg

Måndag Kansliet Masergatan 18

16,30-17,15      Streetdance/Hiphop                7-9 år                  nivå 1 MÅN    Maja Ekervik Eriksson, Max P

17,15-18,00      Streetdance/Hiphop                7-9 år                  nivå 2 MÅN   Maja Ekervik Eriksson, Max P

18,00-18,55      Streetdance/Hiphop                10-13 år             nivå 1 MÅN  Maja Ekervik Eriksson, Max P

19,30-21,00      Dansmix                                         20+                      fortsättning     Liz Örtlund

 Tisdag Dansstudion Målaregatan 5                                             start 28/1

16,30-17,15      Streetdance/Hiphop                7-9 år                  nivå 2  TIS         Tone LH och Miranda Falk

17,15-18,30      Feminin vibe                               ungdom – t/v nivå 1                 Clara Olérs

18,30-19,45      Feminin vibe                                ungdom – t/v nivå 1.5              Clara Olérs

19,45-21,00      Feminin vibe                                t/v                       nivå 2                 Clara Olérs

Tisdag Kansliet Masergatan 18

16,30-17,15      Show/Commercialjazz             7-9 år                  nivå 1                 Elin Blomstrand, Moa P

17,15-18,00      Show/Commercialjazz             7-9 år                  nivå 2                 Elin Blomstrand, Moa P

18,00-18,55      Show/Commercialjazz             10-13 år             nivå 1                 Elin Blomstrand, Moa P

19,00-19,45      Breakdance                                  6-9 år                                               Navid Rasolzadeh, Linnea S

19,45-21,00      Breakdance                                  10 år och uppåt                           Navid Rasolzadeh, Linnea S

Onsdag Dansstudion Målaregatan 5                                            start 29/9

16,30-17,15      Barndans                                       5-6 år                  nivå 1  ONS        Elin Blomstrand, Linn LH, Alice S

17,30-18,25      Show/Commercialjazz             10-13 år             nivå 2                   Felicia Hedin, Linn LH

18.25-19,40      Commercialjazz                          t/v+ungdom* nivå 1                  Felicia Hedin

19.40-20,55      Commercialjazz                          t/v                       nivå 2 ONS         Felicia Hedin

 

Onsdag Kansliet Masergatan 18

16,30-17,15      Disco/Commercialjazz              7-9 år                  nivå 1                 Elina Sjöberg, Tone LH

17,15-18,00      Disco/Commercialjazz              7-9 år                  nivå 2                 Elina Sjöberg, Tone LH

18,00-18,55      Disco/Commercialjazz              10-13 år             nivå 1                 Elina Sjöberg, Tone LH

19,00-19,55      Disco/Commercialjazz              10-13 år             nivå 2                 Elina Sjöberg, Tone LH

 

Torsdag Dansstudion Målaregatan 5                                           start 23/1

16,30-17,45      Modernt                                        ungdom – t/v nivå 1                   Sofia Visconti

17,50-19,05      Modernt                                        t/v                       nivå 2                 Sofia Visconti

19,10-20,40      Modernt                                        t/v                       nivå 3                 Sofia Visconti

Torsdag Kansliet Masergatan 18

16,30-17,15      Förb balett                                    7-9 år                  nivå 1                 Thea Back, Malin H

17,15-18,10      Förb balett                                    7-9 år                  nivå 2                 Thea Back, Malin H

18,15-19,00 (19,30 )Balett , Teknikklass 55 minuter + 15 min tå+ 15 min korr                        Irina Basova

 

Fredag Dansstudion Målaregatan 5                                             start 24/1

16,30-17,25      Streetdance/HipHop                10-13  år            Nivå 1 FRE        Clara Olérs, Malin J

17,25-18,20      Streetdance/Hiphop                10-13 år             nivå 2 FRE         Malin Johansson, Clara O

18,20-19,15      Streetdance/Hiphop                10-13 år             nivå 3 FRE         Malin Johansson, Clara O

19,20-20,30      Streetdance/Hiphop                ungdom            nivå 4 FRE         Malin Johansson, Clara O

 

Lördag Dansstudion Målaregatan 5                                             start 25/1

10,00-10.45      Balettlek                                        3-4 år                                               Malin Hjort, Elvira A, Ida N

10,45-11,30      Barnbalett                                     5-6 år                  nivå 1                 Malin Hjort, Elvira A, Ida N

11,30-12,15      Barnbalett                                     5-7 år                  nivå 2                 Malin Hjort, Elvira A, Ida N

12,15-13,10      Förb balett                                    10-13 år             nivå 1                 Irina Basova,

13,15-14,10 (14,25) Förb balett 10-13 år nivå  2-3 valfri tåteknik                    Irina Basova,

14,30-15,25 (15,40) Förb balett 10-13 år nivå 4 valfri tåteknik                         Irina Basova,

Söndag Dansstudion Målaregatan 5                                            start 26/1

10,00-10,45      Danslek                                          3-4 år                               SÖN       Marija V, Wilma F, Ronja A

10,45-11,30      Barndans                                       5-6 år                  nivå 1   SÖN    Marija V, Wilma F, Ronja A

11,30-12,15      Show/STREET/Jazz                    5-7 år                  nivå 2   SÖN     Marija V,  Wilma F, Ronja A

12,15-13,00      Show/Disco/jazz                        6-7 år                                               Elin Blomstrand, Alice S

13,00-14,30      Feminine Vibe                             t/v                       nivå 4                 Linnéa Hult

14,30-16,00      Street/Hiphop                             t/v                       nivå 3-4             Linnéa Hult

16,00-17,30      Feminine Vibe                             t/v                       nivå 3                 Linnéa Hult

17,30-18,45      Street/Hiphop                            t/v                       nivå 1                 Malin Johansson

18,45-20,00      Street/Hiphop                            t/v                       nivå 2                 Malin Johansson

 

Söndag Kansli Masergatan 18

16,30-17,15      Street/Hiphop                             7-9 år                  nivå 1 SÖ           Tuva Trum och Marija Vukovic

17,15-18,00      Disco/Commercialjazz              7-9 år                  nivå 1 SÖ           Tuva Trum, Maja Lundberg

18,00-19,15      Feminin vibe                                t/v                       nviå 4 extra      Linnéa Hult

19,15-20,45      Dansmix                                         20+                      nybörjare         Tina Prästberg

 

 

* I ALLA våra nivå 4 (nivå 3 i modernt) grupper är det vissa intagningskrav, 1a lektionen fungerar därför som en audition, du meddelas via sms om du antagits i gruppen dagen efter audition. Anmäler du till nivå 4 (3) men ej kommer med i gruppen erbjuds du automatiskt plats i nivån under.

* Dansmix 20+ : Om det blir för få anmälda i nybörjar gruppen erbjuds ni plats i fortsättning måndagar 19,30             för Liz Örtlund

*Show/Street/Jazz  5-7 år nivå 2 söndag är för elever som dansat tidigare i barndans/danslek.

*Show/Disco/Jazz 6-7 år är för barn fyllda 6 år

*Streetdance/Hiphop ungdom nivå 4 är tidigare 10-13 år nivå 3.5, minimi ålder 11 år.

*Förberedande balett ungdom/11-13 år nivå 4 är tidigare nivå 3,5, här kan även äldre elever delta.

Borlänge KFUM
Kansli Telefon: 076-706 01 10
Adress: Masergatan 18, 784 40 Borlänge
ekonomi.borlange@kfum.se

Dansstudion Telefon 076-847 33 20
dansstudion@kfum.se

styrelsen.kfumborlange@kfum.se
Ordförande: nanok.stagnell@kfum.se

KFUM Hallen Telefon 076-706 00 04
kfumhallen.borlange@kfum.se