Schema, ändringar rödmarkerade Höstterminen 2019

Måndag Dansstudion Målaregatan 5                                          start 2/9

16,00-16,45      Danslek                                          3-4 år                                           Marija Vokovic, Linn LH, Wilma F

16,45-17,30      Barndans                                       5-6 år                 nivå 1                Marija Vokovic, Linn LH, Wilma F

17,30-18,15      Show/Street/Jazz                         5-7 år   nivå2  se info*             Marija Vokovic, och Tone Lindblom Hedberg, Linn LH,

18,15-19,20      Show/Commercialjazz                ungdom*         nivå 3                 Felicia Hedin

19,20-20,35     Commercialjazz                            t/v+ungdom* nivå 1                 Felicia Hedin

Måndag Kansliet Masergatan 18

16,30-17,15      Streetdance/Hiphop                     7-9 år               nivå 1 mån      Maja Ekervik Eriksson, Max P

17,15-18,00      Streetdance/Hiphop    FULLT   7-9 år               nivå 2 mån      Maja Ekervik Eriksson, Max P   Finns lika klass på söndagar, (det går att ställa sig på kölista)

18,00-18,55      Streetdance/Hiphop                10-13 år              nivå 1 mån      Ingrid Mäkiaho och Sara Johansson

19,00-20,30      Dansmix 20 +                                                                                  Liz Örtlund

 

Tisdag Dansstudion Målaregatan 5                                              start 3/9

16,30-17,45      Commercial jazz                         t/v                       nivå 2                 Marit Eriksson

17,45-19,15       Commercial jazz                         t/v                       nivå 3                 Marit Eriksson

19,15-20,45      Commercial jazz show              t/v                       nivå 4                 Marit Eriksson

Tisdag Kansliet Masergatan 18

16,30-17,15      Show/Commercialjazz             7-9 år                 nivå 1                 Felicia Hedin, Miranda F

17,15-18,00      Show/Commercialjazz             7-9 år                 nivå 2                Felicia Hedin, Miranda F

18,00-18,55      Show/Commercialjazz             10-13 år            nivå 1                 Felicia Hedin, Miranda F

19,00-19,55      Show/Commercialjazz             10-13 år            nivå 2                 Felicia Hedin, Miranda F

 

Onsdag Dansstudion Målaregatan 5                                           start 4/9

16,30-17,15      Show/Disco/Jazz                       6-7 år                                           Elin Blomstrand, Alice S, Ronja A

17,15-18,30      Feminin vibe                               ungdom            nivå 1                 Clara Olers

18,30-19,45      Feminin vibe                                t/v                   nivå 1                  Clara Olers

19,45-21,00     Feminin vibe                                t/v                   nivå 2                  Clara Olers

 Onsdag Kansliet Masergatan 18

16,30-17,15      Disco/Commercialjazz              7-9 år             nivå 1                 Elina Sjöberg, Tone LH

17,15-18,00      Disco/Commercialjazz                7-9 år              nivå 2                Elina Sjöberg, Tone LH

18,00-18,55      Disco/Commercialjazz              10-13 år           nivå 1                Elina Sjöberg, Tone LH

19,00-19,55      Disco/Commercialjazz              10-13 år           nivå 2                Elina Sjöberg, Tone LH

 

Torsdag Dansstudion Målaregatan 5                                           start 29/8

16,30-17,45       Modernt                                            ungdom / t/v   nivå 1                Sofia Visconti

17,50-19,05      Modernt                                        t/v                     nivå 2               Sofia Visconti

19,10-20,40      Modernt                                        t/v                    nivå 3               Sofia Visconti

Torsdag Kansliet Masergatan 18

16,30-17,15      Förb balett                                    7-9 år               nivå 1              Thea Back, Ida H

17,15-18,10       Förb balett                                   7-9 år               nivå 2               Thea Back, Ida H

18,10-18,55      FLYTTAD

19,00-19,55      INSTÄLLD

Fredag Dansstudion Målaregatan 5                                             start 30/8

16,30-17,25      Streetdance/HipHop               10-13 år           nivå 1 fre            Clara Olérs, Malin J

17,25-18,20      Streetdance/Hiphop FULLT 10-13 år            nivå 2 fre          Malin Johansson, Clara O (det går att ställa sig på kölista)

18,20-19,15      Streetdance/Hiphop                10-13 år            nivå 3 fre          Malin Johansson, Clara O

19,20-20,30      Streetdance/Hiphop              ungdom            nivå 3,5 fre      Malin Johansson, Clara O

Fredag Kansliet Masergatan 18

16,30-18,00      Balett Teknikklass 60 minuter       t/v+ungdom                      Irina Basova                  ( koreografi + tåteknik 30 minuter frivillig )                                                              

          

18,00-18,45       Breakdance                                  6-10 år                                            Navid Rasolzaden

Lördag Dansstudion Målaregatan 5                                             start 31/8

10,00-10,45     Balettlek                                        3-4 år                                              Malin Hjort, Elvira A, Ida N

10,45-11,30      Barnbalett                                     5-6 år                nivå 1                   Malin Hjort, Elvira A, Ida N

11,35-12,20     Barnbalett                                     5-6 år                 nivå 2                   Malin Hjort, Elvira A, Ida N

12,25-13,55      INSTÄLLD

14,00-15,15      FLYTTAD

15,15-16,45     FLYTTAD

13,00-14,15    Förberedande balettt                10-13 år              nivå 2-3                Irina Basova            (  tåteknik 15 minuter frivillig)

14,15-15,30    Förberedande balettt                10-13 år              nivå 2-3+              Irina Basova            (  tåteknik 15 minuter frivillig)

 

SÖNDAG NYTT SCHEMA alla tonår/vuxengrupper + hiphop 7-9 år nivå 2

Söndag Dansstudion Målaregatan 5                                            start 1/9

10,00-10,45    Danslek                                         3-4 år                                          Elin Blomstrand, Marija V, Alice S

10,45-11,30     Barndans                                      5-6 år                nivå 1                Elin Blomstrand, Marija V, Alice S

11,30-12,15      Show/Street/Jazz                       5-7 år  nivå 2  se info nedan*  Elin Blomstrand, Marija V, Alice S

12,15-13,00      Street/Hiphop                             7-9 år              nivå 1 sön          Sara Johansson och Ingrid Mäkiaho

13,00-14,30      Feminine Vibe                             t/v                       nivå 4                 Linnéa Hult

14,30-16,00      Street/Hiphop                             t/v                       nivå 3-4             Linnéa Hult

16,00-17,30      Feminine Vibe                             t/v                       nivå 3                 Linnéa Hult

17,30-18,45      Street/Hiphop                            t/v                       nivå 1                 Malin Johansson

18,45-20,00      Street/Hiphop                            t/v                       nivå 2                 Malin Johansson

Söndag Kansli Masergatan 18

15,30-16,25

16,30-17,15      Street/Hiphop                             7-9 år              nivå2 sön           Sara Johansson och Ingrid Mäkiaho

17,15-18,00      Disco/Commercialjazz                7-9 år              nivå 1 sö          Elina Sjöberg, Tuva T

18,00-18,55     Disco/Commercialjazz                7-9 år              nivå 2 sö         Elina Sjöberg, Tuva T

*För de barn som gått flera terminer i danslek och barndans, som ska fylla 6 år under terminen och för nybörjare som är 6-7 år.

—Ungdom är de som fyller 12 år under terminen.

—t/v är 13 år och uppåt

Borlänge KFUM
Kansli Telefon: 076-706 01 10
Adress: Masergatan 18, 784 40 Borlänge
ekonomi.borlange@kfum.se

Dansstudion Telefon 076-847 33 20
dansstudion@kfum.se

styrelsen.kfumborlange@kfum.se
Ordförande: nanok.stagnell@kfum.se